Sohbet İfadeleri

  • 21 Nisan 2019
  • 209 kez görüntülendi.
Sohbet İfadeleri

selamlar saygılar hoş geldiniz sohbetin en doyumsuz olanına hoş geldiniz. Sohbet ifadeleri üzerine sizlere biraz bilgiler aktarmaya çalışacağım bu akşam . Sohbet yaparken genelde bir çok simge ve ifade kullanmayı çok fazla tercih etmekteyiz. Bu tercihlerimiz sırasında bilmediğimiz bir çok ifadeleri sonradan yada başkalarından öğrenme fırsatı olmaktadır. Özellikle son zamanlarda bu chat ifadeleri üzerine farklı dil konuları açılmaktadır. Neden böyle bir şey diyeceksiniz şimdi hemen izah edeyim . Dünya da bir çok ülkede her çeşit sohbet ifadeleri kullanılmaktadır lakin bunların bir çoğu global olarak tercih edilmektedir. Sohbet yaparken en çok kullanılan ifadeler ise gülme ifadeleridir. Sonuçta sohbet sırasında yapabileceğiniz en iyi ifade olarak hem sizi sempatik gösterir hemde şakalar yaptığınız ifade etmektedir. Ayrıca bu tarz ifadeler günümüzde çok fazla yaygınlaştığı için gelecekte smile olarak adlandırılan bir dil seçeneği çıkacağı söylentileri olmaktadır. Aslında söylenti olmaktan çıkmış bir durumda sanal alemde sohbet ifadelerini yada işaretlerini bir çok kez görebilmekteyiz bunların yeni çıkan emojiler olmakla birlikte bilmediğimiz farklı sohbet emojileri çıkmaya türemeye devam etmektedir. Özellikle emoji dili diye bir dil çıkararak ileride tüm dünya da yaygın olarak kullanılmasını ve tek dil tercihli bir dünya yaratmak adına sanal alemde ilk önce çıkarıp daha sonra ise gerçek hayata yansıtmaya çalışılmaktadır. Bu aslında bir toplumun kültürünü değiştirmeye yönelik insanları bir arada tek bir yere bağlı kalmaya yönetilmelerini sağlamaya çalışılmasıdır. Bunun önlemin almak açıkcası biraz zor olmaktadır. Sonuçta günümüzde çocuklarımızın ellerinde bile cep telefonları bulunmaktayken bu tarz emoji hastalığının önüne geçmek biraz zor olacaktır. Telefonlarda bile mesaj yazarken sohbet ederken emojiler yaptığımız ve bol bol kullandığımız zamanlarımız olmaktadır. Bu bir nevi kendimizi asosyal ve bilgisizleştirmeye götürdüğünü görememekteyiz. Eğer ki konuşmamız ve yazımları kültürümüze özgü oldukça kendi benliğimizden çıkaramayacakları gibi tamamen robotik insanlar yapamayacaklardır. Aslında tek dil konuşmak insanları robot olmalarından farksız kılmıyor yani bir nevi yarı insan yarı robot oluyorsunuz. Eğer ki sizler istediğiniz gibi ileride kendi dilinizi kullanamayacak iseniz ve çocuklarınıza torunlarınıza kültürel miraslarınızı bırakamayacaksak bunların şimdiden önüne geçmek gerektiğini düşünmekteyim.

Sohbet emojileri

Şu zamanda yapılması gereken aslında daha bilinçli bir toplum olmak için eğitimin tam anlamı ile güzel bir şekilde gençlerimize verilmesi gerekmektedir. Kendi kültürlerini unutmamak adına hem torunlarına hem çocuklarına ileride öğretebilecekleri bir şeyler sunarak nasıl yetiştirmeleri gerektiğini nasıl konuşulması gerektiğin çok iyi bilmeleri gerekir. Eğer ki gerçekten toplumumuzu kendi benliğimizden çıkarak şeyleri görüp uyarmıyorsak inanın ileride çok fahim sonuçlar bizleri bekleyebilir. Son yapılan araştırmalara göre emoji dilinin milyonlarca insanın kullandığı hatta ve hatta bu dil için kitaplar basılarak dağıtıldığı bir çok haber programlarına yansımıştır. Bu tehlikeyi görüp buna göre davranmak gerektiğini hiç bir ebeyn unutmamalıdır . Sonuçta şimdi yaptığımız her şey çocuklarımız ve ileride onların çocukları için olacaktır. Sizlere şunu da anlatmak isterim. Mesela günlük yaşantılarımızda bazen ‘napon’ gibi kelimeler kullanmakta olanlarınız vardır aslında bu nasılsın iyimisin anlamında sorulması gerektiği gibi bunu makara olarak söyleyenlerin sayısı çok fazla ama bu ileride bir çok gençin çok saygısızca büyüklerine davranmalarına yada şöyle düşünmek gerekirse güzelim Türk dilimizi kötüye kullandığımızı gösterir. Yani bunu yapmak kendi özlüğümüzden benliğimizden çıkaracağı gibi geçmişteki atalarımızın ruhlarını da sızlatmış oluruz. Bu bakımdan arkadaşlar konuyu bağlamak gerekirse günümüzde yeni diller yeni ifadeler yeni saçma şeyler çıkmaya devam edicektir. Bu çıkacak şeylerden çocuklarımızı iyi eğitim bilinçlendirirsek kendi özümüzü unutmayız ve ileride çocuklarımız kültürel miraslarına dört gözle korur bakı verirler. Sohbet ifadeleri üzerinden verebileceğim detaylar bu kadar olmakla birlikte sohbet odalarımıza gelerek bizlerle chat yapmanızı da tavsiye ederim .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sohbet,sohbet odaları ve sohbet siteleri olarak yeni arkadaşlıklar edinmenize yardımcı olmaktayız. Türkiye'nin en iyi chat sitesi olduğumuzu bilmenizi isteriz.