Sohbet Nedir

  • 01 Mayıs 2019
  • 307 kez görüntülendi.
Sohbet Nedir

Sohbet bir yazarın kendi ağzından güncel olaylardan esinlenerek onlar hakkında kendi görüşlerini ve düşüncelerini okurları ile paylaşarak soru cevap tarzında konuşmalarına sohbet denir . Sohbet bir çok dilde farklı anlamlar ifade etmektedir. Örneğin sohbet İngilizce chat demek anlamına gelir . Farklı diller de söylene bilir olmakla birlikte genel olarak chat olarak kullanılması daha yaygındır. Konu olarak sohbet çok çeşitlilik göstere bilir örnek olarak günün haberleri hakkında kişinin kendi düşüncelerini yorumlarını yapması okurlarına karşı olan sohbeti getirir. Sohbet ayrıca samimiyeti de yakınlaştırdığı gibi bir çok kişiye de öğretici bilgiler vermek üzere yapılmaktadır. Mesela İslami konularda bilgiler almak için genelde bir imama gider ve onu dinleriz . Dinimiz de buna vaaz derler ama günümüz şartlarında ise sohbet denilmektedir. Burada imam efendiyi yada hocamızı dinlerken bilgiler kapmak onun vermiş olduğu nasihat ve düşüncelerini en iyi şekilde algılayarak ona göre düşünmeyi özen göstermekteyiz. Yani karşınızda ki kişi biraz bilgili biri ise onunda sohbet ederek bir takım düşünceleriniz açığa çıkarabilir ve bir şeyler öğrenebilirsiniz. Sohbet yaparken okuyucuları yada dinleyicileri düşüncelere teşvik ederek onların meraklı olmasını ve bilgilendirilmelerini sağlamaktır asıl amaç . Sohbet kitap olarak yada dergi gazeteler de konu olarak’ta karşımıza çıkabilmekte . Sizlere sohbet ile ilgili bir kaç güzel kelimeler paylaşmak isterim . ‘ Hoş sohbet için hoşgörülü olmak gerekir’ Burada anlatılmak istenen şey kişinin niyeti ve sabırlı olmalı insanın kötülük düşünmeden güzel şeyler yapabileceğini bilmesi gerektiğini ve bunu da sohbet esnasında alacağı bilgiler üzerine devam ettirmesi gerektiğidir. ‘ Sohbet güzel sözle edilir , acı sözle edenle sohbet edilmez’ mesela burada çok güzel bir deyiş söylenmiş . Sohbeti yapacağınız kişi çok önemli olmalıdır. çok dikkatli seçmeli sizleri kırmadan incitmeden sizler için kötü düşünmeyen sizleri seven sayan biri ile sohbet etmenin en iyisi olacağı söylenmektedir. Yoksa size fitne fesat dolduruşlar yapan biri sizin kötülüğünüzü isteyen kişidir.

Chat Nedir

Yukarıda sizlere 1-2 örnek ile ifade ettiğim gibi sohbet bir çok kere söyleşilere deyişlere vesile olmuş bir kelimedir. Ayrıca sohbet üzerine önemli Türk edebiyatçılarımız bulunmaktadır. Bunlardan bazları
Şevket Rado, Suut Kemal Yetkin, Ahmet Rasim, M. Cevdet Anday, Nurullah Ataç, Cenap Şahabettin, Refik Halit Karay, Atilla İlhan kişiler sohbet üzerine türde eserler düzenlemişlerdir. Sadece konuşarak yapılmamıştır yazılara sayfalara da dökülmüştür örnek verdiğimiz edebiyatçılarımız sayesinde ayrıca son yıllarda bilindiği üzere edebiyat üzerine çok fazla eser yapılmamakta. Bunun nedeni ise günümüz teknolojisinden dolayı olmaktadır. Sonuçta bir şeyler yapılacağı zaman kişiler kendi ismine ait web siteleri üzerinden yayınlama yaparak kendi eserlerini yazıya dökmekten çok sanal platformlarda yayınlamalarını uygun görmektedirler. Bundan dolayı kağıda yazılma farklılıklarını görmemekteyiz. Bazı edebiyatçılarımız tabi ki kitap halinde eserlerini yayınlamaya devam etmektedir. Ama çok fazla yaygın olmasa da edebiyata gönül vermiş insanlar için çok ideal durumda olmaktadır.

Sohbet Söyleşi

Sohbet söyleşi olarak’ta bilinmektedir. Yani söyleşi üzerine karşılıklı soru cevaplar yada bir konu hakkında tartışmalardır. Son zamanlarda televizyon ekranlarında bir çok siyasi programlar memleket hakkında söyleşi sohbetler yapmaktadır. Bu aslında bir nevi bizim dediğimiz gibi olmaktadır. Ama çok abarttıkları durumlar olmaktadır. Söyleşi demek kişilerin saygı üzerine birbirlerini dinlemeleri konuşmaları birbirleri ile karşılıklı saygı içerisinde tartışmalar yapması demek gibi bir şeydir. Ama bu tarz programlarda reyting uğruna herkesin ağzına geleni söylemesi bir çok kişiyi huzursuz etmektedir. Bunun yanı sıra radyolarda yapılan konuşmalar da sohbet söyleşi adına girmektedir. Burada tek fark konuşurken telefon üzerinden yayın yapan kişinin sizleri yayınına ortak etmesi sizinle güzel hoş vakit geçirmesi dinleyicilerinde zevk almalarını sağlamasıdır. Bu tarz yayınlar yapan bir çok yayıncı olduğundan hemen hemen her gün insanlar radyolardan bir kaçını arayarak canlı yayına katılmaktadır. Bu tarz radyolara eğer sizlerde katılmak istiyorsanız not düşeyim bizim de sohbet sitelerimizin kendi radyosu olmakta ve yayın sırasında canlı yayına katılarak düşüncelerinizi görüşlerinizi eğer ki bilgi vermek istiyorsanız bilgiler aktarabilir eğer çok çok isterseniz sizlerde yayın yapabilirsiniz. Kendi sohbet odalarımız tamamen insanların daha mutlu bir şekilde ayrılmaları hoş vakitler geçirmeleri adına yapılmıştır. Konuşarak söyleşiler yaparak aklımızdaki düşüncelerimiz açığa çıkarmak ve rahatlamak adına. Eğer sizlerde katılmak istiyorsanız bizleri tercih etmenizi bekleriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gamze dedi ki:

    gerçek sohbetin keyfini burada bulabilirsiniz
    emegi gecen herkese teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ
sohbet,sohbet odaları ve sohbet siteleri olarak yeni arkadaşlıklar edinmenize yardımcı olmaktayız. Türkiye'nin en iyi chat sitesi olduğumuzu bilmenizi isteriz.