Aile Sohbetleri

  • 04 Şubat 2019
  • 403 kez görüntülendi.
Aile Sohbetleri

Hayatımız boyunca belli bir aralıklarla tüm ailemizin toplanıp sohbet etttikleri zamanlar olmuştur. Bu zamanlar hayatımız boyunca keyif aldıgımız en güzel zamanlardan bir kaç tanesi olma özelliğine sahip zamanlar. Özellikle eskiden herşey daha güzel daha tatlı idi . Bayramların özel günlerin acayip tatları vardı hayatın yaşantının tadına varabiliyorduk. Özellikle 80 lerde ve 90 lar daki hayatımız bizler için unutulmaz anılardan zamanlardan bir tanesidir. şimdi ki cocuklara bakıyoruz mahallede sokak aralarında hiç bir şekilde top oynayan cocuk göremezsiniz. Ama 90 lı yıllarda inanılmazdı her yer cocuklarla dolu sokakların her tarafında bir oyun vardı. Akşam olduğunda yaz aylarında ailelerin hepsi kapılara çıkar cayını demleyen çekirdeğini alan bir cok aile kapıda sohbetler ederlerdi. O kadar keyifli olurdu ki o günleri yeniden özlemin içinde oluyoruz bazen. Özellikle cocuklar öğlen okuldan gelir gelmez sokaklara cıktıklarında akşam 12 ye kadar dışarıda oluşları ve bu oluşmalardan ailelerin hiç bir şekilde problem cıkarmaması vardı. Cünki o zamanlarda hayat bu kadar tehlikeli güvensiz değildi. Herkes birbirin tanır herkes birbirine güvenirdi. Kimin kimle olduğu nerde olduğu birşey olduğunda yardımcı olunacağı güvencesi vardı büyüğün küçüğüne kadar. Böyle zamanlarda büyüdük işte ve o günleri özlemle anmaktayız. Belkide şimdi olmamasının nedeni teknoloji olabilir yada hayat mücadelesi yada para hırsı olabilir ama bunlar oluyor ve bunların daha fazla olacağından şüphemiz olmasın ileride hayatımız tamamen monoton bir hal alacaktır.

Ailecek Sohbet

Bu süreçte ise cocuklarımız eskiye nazaranda daha bir güvensiz yetişmekteler. Önceden cocukların hayat mücadelesinde olması dışarıda insanlarla iletişim kurması onlara ileri ki yaşantıları için öz güven vermekteydi.Şimdi ise cocukların hepsi okullarında oyunlar oynamakta yada aileleri tarafından parklarda olmakta yada evde yaşamlarına devam etmektedir. Şimdi etrafınızda ki birine söyleyin sal çocuğu dışarı istediği gibi oynasın herşeyi yapsın diyin bakalım size ne cevap verecektir. Direk diyeceği hasta olur öyla yapmasın böyle yapmasın zaman kötü filan gibilerinden söylenmeye başlarlar ama gercekten söyledikleride bir nevi haklı durumda gibi görünmekte . Evet zaman kötü ve bu zamanda cok temkinli olmalıyız . Ama kötü olmasını bizler bu seviyeye getirdik. Kendi mahallemizde şu an birbirini tanımayan o kadar cok insan var ki anlatamam size. Önceden herkes birbirini tanır bilirdi. Bu tamamen kimsenin kimse ile iletişim kurmamasından kaynaklanmakta. Yani birbirlerine gidilip gelinse sohbetiniz muhabbetiniz bul olsa bu denli şeyler yaşanmaz herkes birbirini tanıdığı için daha güvenilir bir semt olacaktır. Aslında bunu yapan bazı mahalleler bulunmaktadır. Ama ne yazık ki benim yaşadığım mahalle eski özelliğini kaybetmiş tamamen yabancıların yaşadığı olmuş bir mahalleye dönüştü. Bu aslında yurt dışından gelenlerin burda yaşamakta olmasından ve burada çalışmalarından kaynaklanıyor. Yani onların gelmemesi mahallemizi yabancılaştırmayacak bu sayede herkes yine eskisi gib birbirini tanıyacak olacaktı. Ne yazık ki şu an bu yok ve olacağınıda düşünmemekteyim. Keşke herşey Seksenler Dizisindeki gibi olsa keşke eskisi gibi o huzuru mutluluğu yaşasak hayatımız boyunca stressiz bir zaman geçirip oh diyebilsek… Umarım siz kendi semtinizde mahallenizde bunu halen sürdürüyorsanız cok şanslısınız demektir. Ve bunu kaybetmemek için elinizden geleni yapın. Saygılar….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sohbet,sohbet odaları ve sohbet siteleri olarak yeni arkadaşlıklar edinmenize yardımcı olmaktayız. Türkiye'nin en iyi chat sitesi olduğumuzu bilmenizi isteriz.